Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych

W jakim wieku dziecko powinno przejść z łóżeczka o wymiarach 60x120 cm lub 70x140 cm na duże

2022-03-10
W jakim wieku dziecko powinno przejść z łóżeczka o wymiarach 60x120 cm lub 70x140 cm na duże

Czy wiek tak naprawdę ma znaczenie?

Większość rodziców zastanawia się, w jakim wieku dziecko powinno przejść z łóżeczka szczebelkowego na duże łóżko. Nie zawsze jest to jednak poprawne rozumowanie, ponieważ każdy ważny etap czy zmiana w życiu dziecka jest sprawą bardzo indywidualną i w dużej mierze zależy od tempa jego rozwoju. Określony wiek może być bowiem dla niektórych maluchów nieodpowiednim momentem na taką zmianę, a przenosiny na duże łóżko, bo “to ten czas”, może skutkować niechęcią dziecka do nowego miejsca. Możliwe, że Twoja pociecha będzie gotowa na taką przeprowadzkę w wieku dwóch lat, lecz równie prawdopodobne jest, że w wieku trzech lat nadal będzie spało w łóżeczku ze szczebelkami.

Czy Twoje dziecko jest gotowe na taką zmianę?

Podejmując decyzję o przejściu malucha na łóżko o wymiarach 90x200 cm, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jego bezpieczeństwo i bacznie obserwować tempo jego rozwoju oraz temperament, jednocześnie nie spiesząc się oraz nie wywierając żadnej presji na dziecku. Wszelkie próby opuszczenia przez dziecko łóżeczka ze szczebelkami powinny być dla nas wskazówką do przystąpienia do przeprowadzki. To, co również stanowi przesłankę do zmiany na duże łóżko, to także wzrost dziecka pozwalający na swobodne przełożenie nogi nad szczebelkami czy nadaktywność malucha.

Łóżko 90x200 cm do pokoju dziecięcego – warunki udanych przenosin

Podjęcie decyzji o przejściu z łóżeczka 60x120 cm czy 70x140 cm na duże łóżko to jedna sprawa. Nie mniej ważne jest jednak wsparcie malucha w tym procesie. Nawet jeśli dziecko zdaje się być przygotowanym na taką zmianę, może być to dla niego ogromne przeżycie – nie tylko frajda, ale również strach, niepewność oraz brak akceptacji. Zadaniem rodziców jest w takiej sytuacji pomóc maluchowi w przyzwyczajeniu się do nowych warunków. Warto wybrać się wspólnie na zakupy i pozwolić dziecku wybrać nową pościel, a nawet łóżko. Co więcej, zadbaj o to, aby w nowym łóżku znalazły się jego ulubione zabawki i towarzysz mu podczas zasypiania w początkowym etapie adaptacji. Pamiętaj również o zapewnieniu mu bezpieczeństwa – aby dziecko nie spadło w trakcie nocy z łóżka bez szczebelków, zamontuj barierkę ochronną do łóżka.

Warto jednak pamiętać, że cały proces przejścia na łóżko 90x200 cm może być czasochłonny, dlatego należy uzbroić się w duże pokłady cierpliwości i czasu.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 105 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-04
Wszystko sprawnie i szybko.
2023-12-26
Jestem bardzo zadowolona z mebli kolekcji Ines Grey, początkowo kupiłam synkowi łóżeczko niemowlęce w zestawie z komodą i regałem. Obecnie wymieniłam łóżeczko na większe. Bardzo dobra jakość mebli i do tego nadają wyjątkowego klimatu pokoju.
pixelpixelpixel