Poznaj 5 wskazówek, jak zaplanować przestrzeń, gdy dziecko staje się nastolatkiem
Okres, w którym dziecko wchodzi w wiek nastoletni, jest bardzo trudny dla całej rodziny. Potrzeba ekspresji swojej indywidualności, większa chęć wyrażania własnego zdania i absolutna konieczność własnej przestrzeni – są to kwestie, które dla nastolatka stają się priorytetem. Rodzicom jednak mogą sprawiać nieco zmartwień z uwagi na to, że dziecko w wieku nastoletnim częściej spędza czas samotnie lub z przyjaciółmi zamknięte w swojej przestrzeni.
Jeśli znasz to z autopsji, nie masz powodów do stresu – tak właśnie wygląda dojrzewanie, a Ty powinieneś zrobić wszystko, aby spełnić przynajmniej część potrzeb młodego buntownika. Warto zacząć od poszanowania jego prywatności, a co za tym idzie – zadbać o miejsce, w którym poczuje się bezpiecznie i pewnie. Jak zatem urządzić przestrzeń, gdy dziecko staje się nastolatkiem?
Uwzględnij potrzeby i zainteresowania nastolatka
Urządzając pokój dla nastolatka, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jego zdanie. Dobrze byłoby, gdyby udało Ci się przeprowadzić z dzieckiem szczegółową rozmowę na temat tego, czego oczekuje, a także jakie aktualnie są jego zainteresowania. Nie musimy chyba wspominać, że dziecko z wiekiem może całkowicie zmienić poglądy na świat oraz poznawać nowe hobby, dlatego taka rozmowa jest bardzo ważna. Warto również uwzględnić inne aspekty, które znajdziesz poniżej.
- Wydzielenie odpowiednich stref jest niezwykle istotne, ponieważ zwykle pokoje dzieci mają ograniczoną powierzchnię, a co za tym idzie – urządzenie takiego pomieszczenia w sposób funkcjonalny przy wykorzystaniu mebli dla młodzieży to klucz do sukcesu. W kąciku do nauki wstaw nowoczesne biurko (np. Lotta Grey), jeśli postanowiliście postawić na minimalizm, natomiast jeśli zależy Wam na miejscu do przechowywania, warto wybrać takie z kilkoma szufladami (np. Ines Elegant White). Strefę sypialnianą możesz oddzielić, wykorzystując regał, który będzie fajnie wyglądał w połączeniu z pozostałymi meblami z tej samej serii (np. So Sixty, Pinette). W strefie relaksu, czyli takiej, gdzie nastolatek będzie przyjmował gości, ustaw nieduży tapczan, a na komodzie (Bellamy) - telewizor i konsolę.
- Zadbaj o sporo miejsca do przechowywania, ponieważ nastolatki bardzo często mają skłonności do bałaganu. Dzięki odpowiedniej ilości szafek czy dużej, pojemnej szafy na ubrania będzie im łatwiej utrzymać porządek.
- Świetnym sposobem na zaoszczędzenie miejsca są meble wielofunkcyjne lub modułowe, które doskonale sprawdzą się w mniejszych pokojach. Solidne, drewniane skrzynie mogą pełnić funkcję siedziska, a jednocześnie miejsca do przechowywania, a łóżko rozsuwane dla dziecka w wieku nastoletnim nada się także jako tapczan czy sofa.
- Pozostaw dziecku udekorowanie pokoju według jego indywidualnych preferencji. Dla każdego nastolatka ważna jest swobodna możliwość wyrażania siebie, dlatego udostępnij mu miejsce na bibeloty, gadżety z ulubionych filmów czy seriali, plakaty etc. Dywany, zasłony i ozdobne poduszki na kanapę również niech wybierze nastolatek – będzie to najbezpieczniejsze wyjście.
- Pamiętaj o zapewnieniu mu prywatności oraz poszanowaniu jego granic. Zapewnij mu opcję zamykania szafek, a także drzwi na klucz, a jeśli dzieli pokój z rodzeństwem – oddziel jego przestrzeń parawanem, a na pewno okaże Ci wdzięczność na swój własny sposób.